Hub wiedzy

Dowiedz się więcej na temat najciekawszych obszarów psychologicznych.

studentka psychologii

Staż psychologiczny z perspektywy psychologa praktyka

Jako doświadczony psycholog praktyk z wieloletnim stażem, pragnę podzielić się z Wami moimi refleksjami na temat znaczenia praktyki w psychologii oraz wskazówkami, jak efektywnie wykorzystać staż psychologiczny w rozwoju kariery.
Czytaj dalej

„Psychologia Wulgaryzmów” – Fascynujące spojrzenie na język i jego wpływ na psychikę

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego używamy wulgaryzmów i jaki mają one wpływ na nasze emocje? W artykule znajdziesz strukturę kursu, jego zawartość oraz metody dydaktyczne, które sprawiają, że to szkolenie jest wyjątkowe na tle innych kursów psychologicznych.
Czytaj dalej

Ciemna triada osobowości

Co predysponuje ludzi do zachowań społecznie nieakceptowanych? Odpowiedź na to pytanie jest złożona, gdyż pod uwagę należy wziąć wszystko, co może wpłynąć na człowieka.
Czytaj dalej

Mechanizm kwaśnych winogron

Mechanizm „kwaśnych winogron” – mechanizm obronny człowieka, który polega na deprecjacji wartości celów nierealnych do osiągnięcia (z punktu widzenia podmiotu).
Czytaj dalej

Hipoteza mimicznego sprzężenia zwrotnego

Hipoteza mimicznego sprzężenia zwrotnego – założenie polegające na odbiorze przez mózg impulsów z mięśni twarzy, który w efekcie generuje emocje.
Czytaj dalej

Stereotyp umysłu ścisłego

W Polsce, jak w każdym kraju świata, często spotyka się określenia stereotypowe pewnych grup wyznaniowych, zawodów, określonych sposobów myślenia i życia itp.
Czytaj dalej

Teoria klasyczna osobowości Freud

Zygmunt Freud pozostawił po sobie ogromny dorobek intelektualny obfity w teorie, które miałyby wyjaśniać zachowanie człowieka. Nie sposób ich wszystkich przedstawić, jego spuścizna wypełnia 24 tomy wydania angielskiego.
Czytaj dalej

Osobowość według Adlera

Osobowość według Adlera jest tworem społecznym. Sprzeciwia się tym samym twierdzeniu Freuda o dominującym motywie popędów libido w działaniu człowieka.
Czytaj dalej

Koherencja

W podejściu sulogenetycznym zakłada się, że zdrowie ma swoje źródło w uwarunkowaniach psychospołecznych.
Czytaj dalej

Efekt owczego pędu

Efekt owczego pędu – zjawisko zaobserwowane nie tylko w kontekście psychologii społecznej, ale również w psychologii zachowań konsumenckich.
Czytaj dalej

Inteligencja emocjonalna i społeczna

Analiza problematyki inteligencji społecznej zostanie rozpoczęta od zdefiniowania słów kluczowych – inteligencja, inteligencja społeczna, inteligencja emocjonalna.
Czytaj dalej

Predykcje na temat osobowości

Testy psychologiczne daję predykcję osobowości rzędu 0,5-0,7 (korelacja), z assessment center (próbki zachowań) dają na poziomie 0,8-09.
Czytaj dalej