Efekt owczego pędu – zjawisko zaobserwowane nie tylko w kontekście psychologii społecznej, ale również w psychologii zachowań konsumenckich.
Efekt owczego pędu, określa sytuację kiedy wybór dokonywany jest na bazie obserwacji zachowań innych ludzi. Polega na nabywaniu np. dóbr tylko dlatego, że robią taki inni. Motyw efektu owczego pędu jest wynikiem motywu utożsamiania się z grupą.W marketingu często wykorzystuję się ten efekt celem uzasadnienie wyboru nabycia określonej usługi lub produktu: np. najczęściej kupowany, najbardziej popularny.
Przeciwieństwem owczego pędu jest „efekt snoba” – zjawisko, które polega na ograniczania zakupu pewnych dóbr lub usług, ponieważ często nabywane są przez innych. Motyw efektu snoba określa potrzebę nonkonformizmu, w przeciwieństwie do efektu owczego pędu.
Zjawiskiem komplementarnym do efektu snoba jest efekt Veblena, kiedy to ze względu na prestiżowy charakter dóbr popyt rośnie mimo wzrostu ceny (krzywa popytu przebiega dokładnie odwrotnie).
Marketer świadomy tych zjawisk formułuje strategię sprzedażową ze względu na charakter produktu: unikalny- prestiżowy-masowy.